Montaż modułów fotowoltaicznych na pokryciach dachowych i nie tylko
- Szczegóły
Realizacja własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej to krok do uniezależnienia się od dostaw zewnętrznych energii elektrycznej oraz na zmniejszenie wysokości rachunków za prąd. W jaki sposób przebiega jej montaż?
Podstawa to projekt, zakup i firma montażowa
Niezależnie od tego, o jakiego rodzaju realizacji będzie mowa, podstawę zawsze powinien stanowić projekt. Uwzględnia on wszystkie niezbędne elementy, wśród których należy wymienić przede wszystkim wymaganą moc, sposób umiejscowienia oraz wszelkie informacje, które będą służyły w przyszłości przy ewentualnych naprawach i konserwacji. Ten etap stanowi też niekiedy podstawę dla uzyskania dopłat z tytułu realizacji, z których wiele osób chętnie korzysta. Kolejną ważną sprawą jest zakup odpowiedniej jakości elementów. Tu nie należy szukać oszczędności, które ostatecznie mogą powodować problemy z funkcjonowaniem instalacji lub nawet grozić spięciem czy pożarem. Warto zwrócić uwagę na markę czy czas gwarancji udzielany na produkty. Następnie pozostaje wybrać właściwą firmę, taką jak Klimar, która odpowiednio przeprowadzi montaż, nie spowoduje szkód ani w dachu, ani w samym zestawie.
Przebieg montażu
Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu przebiega w kilku krokach. Podstawę stanowi ocena nośności konstrukcji i stanu pokrycia. Panele to dodatkowe kilogramy, które niekiedy przesądzają o bezpieczeństwie. Ważne jest także to, w jakim stopniu dach jest zacieniony. Gdy oba warunki są spełnione, wówczas należy zamocować stelaż poprzez w wiercenie w kolejne łaty dachu odpowiednich profili aluminiowych, które będą całość stabilizowały. Do nich dopiero dołączane są następna, a kolejno umiejscawiane są panele oraz poprowadzić przewody. Gdy jednak sytuacja na to nie pozwala, wówczas pozostaje zrealizować inwestycję na gruncie. W jaki sposób? Dokładnie w taki sam. Obiera się miejsce, którego nic nie zasłania. Budowany jest stelaż i na niego nakładane są kolejne elementy.