Główne różnice między rekuperacją, wentylacją a ogrzewaniem
- Szczegóły
Budowa domu wiąże się z koniecznością podejmowania wielu decyzji, które mają wpływ na dalsze funkcjonowanie budynku. Istotnym elementem jest zadbanie o to, by w budynku jak najbardziej zminimalizować straty ciepła. Dlaczego? Oszczędność ciepła ma konkretne przełożenie na pieniądze. Jednocześnie zbyt duża szczelność może doprowadzić do pojawienia się grzyba i wilgoci. Rozwiązaniem tej sytuacji jest dobrze działająca wentylacja i nowoczesna klimatyzacja.
Wentylacja grawitacyjna – czy to już przeżytek?
Wentylacja grawitacyjna jest najprostszą metodą wymiany powietrza w budynku, a do jej użytkowania nie trzeba używać żadnego urządzenia – wentylację grawitacyjną tworzą pionowe, murowane kanały, na których końcu są kratki wentylacyjne. W kominie wentylacyjnym wytwarza się ciśnienie, dzięki któremu powstaje wentylacyjny przeciąg. Ciepłe powietrze dostaje się do komina, a następnie jest wyciągane do góry przez kanał grawitacyjny. Zasada działania jest niezwykle prosta i skuteczna, niestety tylko w określonych okolicznościach. Dodatkową wadą wentylacji są duże straty ciepła. Co zatem warto zastosować zamiast wentylacji?
Rekuperacja i ogrzewanie – sposoby na komfortowe użytkowanie pomieszczeń
Rekuperacja jest odmianą wentylacji mechanicznej, która umożliwia odzyskiwanie ciepła znajdującego się wewnątrz domu. Proces polega na pobieraniu powietrza z pomieszczeń, oczyszczaniu go i ponownym oddawaniu. Metoda nie generuje strat cieplnych, a dodatkowo pozwala na chłodzenie powietrza latem i ogrzewania go zimą. Dodatkową jego zaletą jest oczyszczanie powietrza, co jest niezwykle istotne dla alergików. Jeśli po zamontowaniu rekuperatora komfort cieplny zimą jest niewystarczający, warto zainwestować w nowoczesne urządzenia grzewcze. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest obecnie dwufunkcyjny kocioł gazowy. Jego użycie gwarantuje nie tylko ciepłe powietrze, ale przy okazji oszczędność zużycia energii. Co istotne zarówno montując urządzenia wentylacyjne, jak i grzewcze, warto postawić na sprzęt wysokiej jakości.